Ściga purpurowa (Pyrrhidium sanguineum) to chrząszcz z rodziny kózkowatych (Cerambycidae), który wyróżnia się intensywną barwą. Pokrywy skrzydeł i przedplecze tego owada są jaskrawo czerwone i pokryte aksamitnymi, czerwonymi włoskami. Reszta ciała jest czarna. Uda (znacznie szersze niż pozostałe człony odnóży) i golenie również są czarne, a stopy brązowe. Czułki jak u innych kózkowatych są cienkie i długie, u samicy długości połowy ciała, u samca długości całego ciała. Ściga purpurowa to nieduży chrząszcz, długość jego ciała waha się w granicach 8 mm – 12 mm.
Ściga purpurowa - Pyrrhidium sanguineum
Ściga purpurowa występuje niemal w całej Polsce. Można ją spotkać od kwietnia do czerwca, głównie w lasach liściastych. Najczęściej zasiedla dęby, rzadziej buki, graby, wiązy, leszczyny oraz drzewa owocowe. W odróżnieniu od wielu innych gatunków kózkowatych, ściga purpurowa nie żeruje na kwiatach.
Zwykle rozwój tego chrząszcza trwa 2 lata, choć w sprzyjających warunkach może się skrócić do roku. Okres godów ścigi purpurowej, to czas wzmożonej aktywności, zwłaszcza samców, które starają się zdobyć samicę. Niemal cały czas pozostają w ruchu, są bardzo dynamiczne. Kiedy tylko samiec spotka samicę, wskakuje na nią i przystępuje do kopulacji. Samce są wobec siebie bardzo agresywne, gdy spotkają się dwa osobniki dochodzi do krótkiej ale zażartej walki. Te widowiskowe pojedynki nie są groźne i kończą się ucieczką pokonanego. Po kopulacji samiczka przystępuje do składania jajeczek w martwych pniach lub gałęziach różnych drzew liściastych, głównie dębów (stojących, ściętych lub obłamanych). Preferuje ciepłe, nasłonecznione stanowiska. Wyszukuje szczeliny lub spękania w korze, wsuwa tam swoje pokładełko i umieszcza tam jajeczka, z których następnie wykluwają się larwy.
Pyrrhidium sanguineum - Ściga purpurowa
Larwy ścigi purpurowej wiodą dużo spokojniejsze życie niż dorosłe owady. Początkowo żerują w wewnętrznej warstwie kory. Drążą podłużne i kręte korytarze, miejscami powiększone do 10 mm -12 mm szerokości. Larwy są żółtawe, pokryte gęsto długimi szczecinkami, a ich głowa jest biała z czarnymi przyoczkami. Larwy dorastają do 15 mm długości, przed przepoczwarzeniem wgryzają się głębiej i w zewnętrznej warstwie drewna drążą komorę poczwarkową. Czasami, komora poczwarkowa zostaje wydrążona w korze, jeśli ta jest odpowiednio gruba. Dorosłe owady pojawiają się wiosną następnego roku. Dojrzały chrząszcz wygryza owalny otwór i wychodzi na zewnątrz.
Ściga purpurowa czasami pojawia się w mieszkaniach. Drewno, które służy im do rozwoju, często trafia do domów, jako opał do kominka. Podwyższona temperatura w pomieszczeniu przyśpiesza ich rozwój i niespodziewanie pojawiają się w mieszkaniu. W Polsce możemy spotkac tez inne ścigi. W naszym kraju wystepuje: ściga dębowa (płaskowiak zmiennik) - Phymatodes testaceus, ściga fioletowa (zagwoździk fiołkowy)- Callidium aeneum, ściga lśniąca (zagwoździk złocistozielony) - Tetropium castaneum, ściga matowa (borówka matowa) - Tetropium fuscum oraz ściga modrzewiowa (borówka modrzewiowa) - Tetropium gabrieli.
Królestwo: Zwierzęta (Animalia)
Gromada: Owady (Insecta)
Rząd: Chrząszcze (Coleoptera)
Rodzina: Kózkowate (Cerambycidae)
Gatunek: Ściga purpurowa (Pyrrhidium sanguineum)