Opylak żółtawy - Larinus turbinatus - to niewielki chrząszcz należący do rodziny ryjkowcowatych - Curculionidae.
Opylaka żółtawego możemy spotkać na całym terytorium naszego kraju ale najliczniej występuje na południu Polski. Owady dojrzałe są aktywne od maja do września. Zasiedlają nasłonecznione zbocza, łąki, pastwiska, zarośla, przydroża, ugory, chwastowiska, skraje lasów. Warunkiem ich obecności jest występowanie roślin żywicielskich, do których należą: osty, ostrożenie i dziewięćsiły.
Opylak żółtawy - Larinus turbinatus
Ciało opylaka żółtawego jest czarne, z plamkami szarych szczecinek, które pokryte są lepką, żółtawą wydzieliną i opylone przylegającym do tej wydzieliny pyłkiem kwiatowym. Stąd właśnie pochodzi polska nazwa gatunkowa tego ryjkowca. Jego ciało ma kształt owalny i pękaty, osiąga od 4 do 9 mm długości. Przedplecze jest silnie punktowane, a na pokrywach widać wyraźne podłużne żłobienia. Głowa z ryjkiem tworzy kształt stożka. Sam ryjek jest prosty i dość krótki, co odróżnia go od pozostałych przedstawicieli tego rodzaju występujących w naszym kraju. Na głowie znajdują się dość duże, czarne oczy. Przy wierzchołku ryjka osadzone są krótkie czułki zakończone grubymi maczugami. Głowa i ryjek samicy są wyraźnie ciemniejsze niż samca.
Latem, od czerwca do lipca samice składają kilka jaj dziennie na podstawie koszyczka kwiatowego ostu lub ostrożnia. Każde jajko na innym kwiatku. Larwy żerują w tych koszyczkach kwiatowych przez około dwa lub trzy tygodnie, zjadają też nasiona. Jeśli kilka samic złoży jajo na tym samym kwiatku, to silniejsze larwy zabijają te słabsze i ostatecznie, w każdym kwiatku rozwija się jeden osobnik opylaka żółtawego. Przepoczwarczenie odbywa się w koszyczku kwiatowym. Dorosłe chrząszcze wylęgają się na początku września i żerują na liściach. Owady dorosłe zimują w ziemi.
Gatunek ten został wprowadzony do Stanów Zjednoczonych w celu kontrolowania liczebności ostu kanadyjskiego.
W Polsce oprócz Opylaka żółtawego możemy spotkać również inne gatunki tego rodzaju. Równie pospolicie występuje u nas opylak długonosy - Larinus sturnus, który jest większy i ma zdecydowanie dłuższy ryjek. Dość pospolity jest też Larinus planus, który ma lekko zakrzywiony ryjek. Rzadziej spotykany jest opylak kolcomirek - Larinus pollinis (Larinus brevis), którego możemy łatwo odróżnić od wymienionych wcześniej gatunków, po wyraźnym żeberku przebiegającym przez środek jego ryjka. Dużo rzadziej możemy spotkać Larinus jaceae i Larinus obtusus.
Królestwo: Zwierzęta (Animalia)
Gromada: Owady (Insecta)
Rząd: Chrząszcze (Coleoptera)
Rodzina: Ryjkowcowate (Curculionidae)
Gatunek: Opylak żółtawy (Larinus turbinatus)