Choinek szary - Brachyderes incanus - to chrząszcz należący do rodziny ryjkowcowate (Curculionidae).
W Polsce choinek szary występuje pospolicie na terytorium całego kraju. To owad związany z drzewami iglastymi. Najczęściej zasiedla tereny porośnięte sosną, rzadziej wybiera tereny porośnięte świerkiem i innymi drzewami iglastymi. Owady dorosłe możemy spotkać od kwietnia do września. Dorosłe chrząszcze prowadzą nocny tryb życia, w ciągu dnia ukrywają się zwykle między igłami, na szczytach pędów. Chrząszcze te nie potrafią latać. Zagrożone spadają w ściółkę, po czym ponownie wspinają się na drzewo.
Choinek szary - Brachyderes incanus
Choinek szary osiąga od 7 do 11 mm długości. Jego ciało jest lekko spłaszczone i owalnie wydłużone. Na głowie znajduje się para szaro-brunatnych czułków i para czarnych oczu. Ryjek jest krótki i szeroki. Ubarwienie jest prawie jednolite, brunatno-szare z miedzianym odcieniem. Ciało pokryte jest błyszczącymi włoskami i łuskami tworzącymi plamki. Nie posiada drugiej pary skrzydeł.
Od kwietnia samica kilkakrotnie schodzi do ziemi, gdzie składa owalne, białe jaja, w złożach po 30 - 125 sztuk, Jedna samica może w sumie złożyć ponad 1000 jaj. Po 3 - 5 tygodniach wylęgają się z nich, białe, beznogie larwy z czerwono-brunatną głową. Postać larwalna choinka szarego osiąga od 7 do 11 mm długości. Żerują na korzeniach drzew, mniejsze korzonki zjadają całkowicie, w grubszych korzeniach ogryzają korę. Czasami wygryzają się w głąb korzenia tworząc w nim korytarz. Po kilku tygodniach, w lipcu lub sierpniu, przepoczwarzają się w ziemnej komorze poczwarkowej. Stadium poczwarki trwa od 2 do 3 tygodni. Młode chrząszcze wychodzą z ziemi na początku jesieni lub pozostają tam na zimowanie i wychodzą dopiero wiosną roku następnego. Po zimowaniu choinek szary zaczyna intensywnie żerować na na igłach sosen i świerków. Najchętniej na młodych igłach pędów szczytowych. Wygryza w igłach charakterystyczne szczerby (zwykle z jednej strony igły), które wyglądem przypominają zęby piły.
W uprawach leśnych choinek szary uznawany jest za szkodnika. Może wyrządzać duże szkody w szkółkach i młodnikach sosnowych, zwłaszcza na słabych, piaszczystych glebach. Szczególnie licznie pojawia się w drzewostanach osłabionych i na dawnych pożarzyskach.
Królestwo: Zwierzęta (Animalia)
Gromada: Owady (Insecta)
Rząd: Chrząszcze (Coleoptera)
Rodzina: Ryjkowcowate (Curculionidae)
Gatunek: Choinek szary (Brachyderes incanus)