makrofotografia

Ogrodnica niszczylistka - Phyllopertha horticola - to nieduży chrząszcz z rodziny poświętnikowate (Scarabaeidae). Z wyglądu przypomina chrabąszcza majowego, jest jednak od niego znacznie mniejszy. Ciało dorosłej ogrodnica osiąga od 8 do 12 mm długości. Jej tułów, przedplecze, głowa i odnóża mają barwę czarnozieloną z metalicznym połyskiem. Ciało ogrodnicy niszczylistki pokryte jest licznymi, jasnymi włoskami. Żeberkowane pokrywy skrzydłowe są kasztanowobrązowe z metalicznym połyskiem. Na głowie znajdują się krótkie, czerwonobrunatne czułki zakończone ciemnymi buławkami. U samców czułki są nieco dłuższe.

Ogrodnica niszczylistka - Phyllopertha horticola
Ogrodnica niszczylistka - Phyllopertha horticola

Ogrodnica niszczylistka to chrząszcz bardzo pospolity i licznie występujący na terenie całej Polski. Nazwa gatunkowa wiele nam mówi o tym chrząszczu. Ogrodnicę niszczylistkę najczęściej możemy spotkać w ogrodach, sadach, parkach, skrajach lasów i nieużytkach - głównie na drzewach i krzewach owocowych (jabłoniach, malinach, porzeczkach, truskawkach, borówkach oraz roślinach ozdobnych (różach i jaśminowcach). Żeruje głównie na liściach i płatkach kwiatów, może też uszkadzać owoce lub ich zawiązki. Ogrodnica nisczylistka zwykle wgryza się w środek liścia, a nie zaczyna go zjadać od brzegu, czego efektem są liczne, nieregularne otwory w blaszkach liściowych zaatakowanych roślin. 

Ogrodnica niszczylistka - Phyllopertha horticola
Phyllopertha horticola - ogrodnica niszczylistka

Do godów ogrodnica niszczylistka przystępuje zwykle w drugiej połowie czerwca. Po kopulacji zapłodnione samice składają w ziemi od 15 do 25 owalnych, żółtawych jajek. Po około 3 tygodniach z jajek wylęgają się pędraki. Na początku odżywiają się szczątkami roślin a następnie zaczynają żerować na korzeniach roślin, głównie traw, zbóż i chwastów. Larwy rosną i przechodzą kolejne linienia. Pędraki są łukowato wygięte, kremowobiałe z dużą brązową głową, dorastają do 20 mm długości. W październiku schodzą niżej, na głębokość około 40 cm i tam zimują. Wczesną wiosną po krótkim okresie żerowania tworzą kolebkę poczwarkową i przeobrażają się w poczwarkę. W poczwarce dochodzi do przeobrażenia w dorosłego chrząszcza, który pod koniec maja lub na początku czerwca wydostaje się na powierzchnie i zaczyna intensywnie żerować na liściach i kwiatach roślin żywicielskich. Cykl rozwojowy niszczylistki trwa zwykle rok. Jeśli warunki są trudne to pędraki rozwijają się w glebie dwa lata i dwukrotnie w niej zimują, a cały cykl rozwojowy wydłuża się do 2 lat.


Królestwo: Zwierzęta (Animalia)

Gromada: Owady (Insecta)

Rząd: Chrząszcze (Coleoptera)

Rodzina: Poświętnikowate (Scarabaeidae)

Gatunek: Ogrodnica niszczylistka (Phyllopertha horticola)